Jesen je polako otišla, a umjesto nje stigla hladna bijela zima. Svojom hladnoćom i pokrivenošću sniježim pokrivačem, zima obara i mnoge druge rekorde, a ovo su neke od najzanimljivijih činjenica koje su vezane za najhladniji period godine:
- U anglosaksonskoj kulturi prema zimi su se brojale godine, pa je tako, na primjer, dijete staro tri zime.
- Pripadnici indijanskog plemena Kvakiutl u Britanskoj Kolumbiji na početku zime mijenjaju imena u ona svojih predaka jer smatraju da će ih to zaštititi od duhova pokojnika koji se, prema vjerovanju, vraćaju upravo u ovo doba godine.
- Hionofobija je strah od snijega, posebno od zarobljenosti i njemu.
- Prema Ginisovoj knjizi rekorda najveća pahulja je pala 28. januara 1887. godine u Montani dimenzija 40×20 cm.
- Najviše snega na svetu pada u gradu Amori u severnom delu Japana, gde svake godine sneg bude visok u proseku osam metara.
- Snijeg pada i tamo gdje ga niko nije očekivao – od Sahare do Havaja, pa je tako prije nekoliko godina, zbog hladnog fronta sa Antarktika, stigao sve do najsuvljih područja na svijetu – pustinje Atakama u Čileu.
- Sa neba svake godine padne jedan septilion pahulja, a ovaj broj se piše sa 24 nule!
- Tokom jedne sniježne oluje može pasti i 39 miliona tona snijega.
- Brzina kojom pahulja putuje u prosjeku iznosi oko pet kilometara na sat.
- Iako je Rusija najhladnija zemlja na svijetu, najniža temperatura je ipak zabilježena na Antarktiku, hde je na stanici Vostok 1983. godine izmereno -89 stepeni Celzijusa.
- 10. januara 1911. godine u Južnoj Dakoti dan je osvanuo sa 12 stepeni Celzijusa, da bi za samo 15 minuta temperatura pala na -13 stepeni. Ovo je zabiljženo kao najbrži pad temperature u istoriji.
- Najvišeg Snješka Bijelića napravili su stanovnici Betela u američkoj državi Mejn u februaru 1999. godine, a ovaj Sneško je bio visok 35 metara.
- Znate li kada je napravljen to jest kad se pojavio prvi Snješko Bijelić?
Prva pisana dokumenta koja spominju Snješka Bijelića potiču iz XVI vijeka,Čovečuljka od snIJega spominjao je Vilijam Šekspir, a našao se i u tekstovima dječijih pesmica, koje su nastale u Lajpcigu, 1770. godine.
Pojedini istoričari tvrde da je SnJeško bio fenomen veoma dobro poznat, čak i tokom Srednjeg vijeka. Naime, pravljene su brojne sklupture od snega, kao vid umjetnosti, a pominje se čak i čuveni Mikelanđelo, kao jedan od majstora vajanja skulptura od snijega.
Prema urbanoj legendi prvi Snješko Bijelić, kakvog danas poznajemo, nastao je tokom 19. vijeka u SAD.
Prvi koji je ostavio prikaz ljudske figure od snijega bio je Danijel Nikolaus Chodoviecki. On je na ilustracijama predstavio tadašnjeg Snješka sa motkom, koji je predstavljao simbol surove zime, odnosno vojnika od mraza.
Današnji simbol Snješka Bijelića nastao je tokom vladavine kraljice Viktorije. Ona je uvela tradiciju slanja božićnih čestitiki. Kako je vrijeme odmicalo Snješko je postajao sve deblji, ukrašeniji i doborćudniji.