“Zemlja(zemljiste) u koju su izgradjeni bunari Boljevica bilo je u vlasnistvu istoimenog naselja, ali je podijeljena na bratstva po kojima su bunari dobili imena koja su postojala u ovom kraju, a oni koji su bili imucniji su izgradili jedan ili vise bunara u dobrotvorne svrhe(Herjat) na svom zemljistu.U ovom kraju je izgradjeno 12 bunara i jedna Lokva (Ljera-velika rupa sa vodom koja je sluzila sa napajanje stoke. Medjutim, od ovih 12 bunara, u dva se ne zadrzava voda, kako narod kaze – izbuseni su i voda je pronasla svoj put. Ta dva bunara pripadaju bratstvu Tafaj, jedan izgradjen od Kasem Beca Madzurica, a drugi izgradjen kao dobrocinstvo supruge Hadzija Vucku. Svi dvanaest bunara se nalaze u naselju Boljevici i nazivaju se bunari Boljevici, a bili su podijeljeni na sljedeca bratstva:
1.-Bratstvo Boljevici
2.-Bratstvo Cobej
3.-Bratstvo Tafaj
Naselja Curovici i Berjasevici takodje imaju pravo da uzimaju vodu iz ovih bunara.
U mjestu gdje su izgradjeni bunari Boljevici postoje jos dva bunara izgradjena od strane stanovnika naselja Curovic i Berjasevic nakon sto su dobili od strane stanovnika naselja Boljevici onoliko zemlje koliko im je bilo potrebno da izgrade jos dva bunara. Tako su uz dogovor stanovnika ova dva naselja izgradjena jos dva bunara takodje u dobrotvorne svrhe, sto je omogucilo stanovnicima da koriste vodu za sve svoje potrebe. Jedan od ovih bunara je izgradjen oko 1920.godine, a ime je dobio po Merjeme Vucku supruzi Velije Vucku.
Takodje, jedan bunar su izgradili Tahir Avdulji i Cafaj Avdulji.
Bunari, iako nisu oznaceni imenima, nose imena graditelja i finansijera dobrotvoraca. Prema tvrdnjama svjedoka koji prica sa velikom nostalgijom, a treca je generacija otkad je poslednji bunar izgradjen, dobro se sjeca price predaka koje su se prenosile sa koljena na koljeno, bunari su nosili sljedeca imena:
1. Bunar Merjeme Vuckaj (supruge Velija Vuckaj) – bratstvo Vuckaj
2. Bunar Meta Boljevica – bratstvo Boljevici (Redzep Husi, Hasan Husi, Husen Kraja i Valjdet Boljevic)
3. Becirov bunar od bratstva Cobej(kuce Smajl Becira),gdje imaju pravo snadbijevanja vodom i stanovnici bratstva Niljaj,naselje Berjasevici
4. Bunar Tahira Boljevica,bratstvo Boljevica,bunar koji ima svjeze vode koja je dobra i za pice.Ovaj bunar je takodje izgradjen u dobrotvorne svrhe
5. Bunar Becira Hajdarija,bratstvo Cobej, iz kojeg imaju pravo da se snadbijevaju vodom i stanovnici bratstva Pacamurej iz naselja Cukovic
6. Sirok bunar, bratstvo Cobej
7.Berjasev bunar iz kojeg imaju pravo da se snadbijevaju vodom i stanovnici Boljevica, nesto kasnije 50-tih godina proslog vijeka(XX vijek),gornji dio bunara je izgradio Imer Brahja (bivsi seoski hodza)
8. Bunar Selima Husa – bratstvo Boljevica i ovaj bunar drugacije se naziva se Brahov bunar
9. Bunar Halila Beciraja – bratstvo Boljevica
10. Curevicev bunar iz imaju pravo da se snadbijevaju vodom i stanovnici naselja Boljevici
11.Bunar zene Zulije Boljevic (supruge Resita Boljevica) – bratstvo Boljevica, koji bunar ne zadrzava vodu
12.Bunar supruge Hadzija Vucku – bratstvo Vuckej, koji bunar ne zadrzava vodu
U unutrasnjosti ovog zemljista gdje se nalazi 12 bunara Boljevica,bila je izgradjena i Lokva Boljevica (Ljera) ciji tragovi postoje i dan danas. Ova Lokva je skupljala vodu koja je u susnim periodima sluzila za napajanje stoke. Izgradnjom 12 bunara za koriscenjem lokve vise nije postojala potreba. Do tada ovaj prostor je bio poznat pod nazivom “Lokva Boljevica”, a izgradnjom pomenutih bunara dobija naziv “Bunari Boljevica”, tako se prenosilo sa koljena na koljeno, tako se i danas zove, tako da ce v jerovatno tako biti i ubuduce.
Na ovim bunarima zene iz sela Boljevici, Curaj i Berjasaj su prale odjecu. Pored ovih bunara postoje kamene ploce za pranje odjece kao i korita koja su koristili za pranje odjece i napajanje stoke.”
Preuzeto sa : www.jedro.bar